Tři bratři makléři

Tým sehraný od dětství

Nechat se zastupovat exkluzivně?

Exkluzivní, neexluzivní – která smlouva je výhodnější a pro koho?

Dám to více realitkám (=neekluzivně), alespoň se budou víc snažit a rychleji se to prodá, to si možná řekne dost majitelů nemovitosti, když se rozhodnou prodávat přes realitní kancelář. Je to ale opravdu tak?

Některá realitka uvádí cenu s provizí, některá bez provize, některá uvede zastavěnou plochu, jiná užitnou plochu,… Kupující pak na takovou nemovitost narazí a má v tom zmatek. Když to shrneme, kupující vidí stejnou nemovitost inzerovanou několikrát pod sebou s různými parametry, což nepůsobí zrovna důvěryhodně.

Další věc je, že kupující tak může kontaktovat více kanceláří zároveň a může pak nastat spor mezi realitkami, kdo vlastně kupce přivedl a ani prodávající t se těmto sporům nevyhne. Stejně tak může mít kupující obavu, jakou má jistotu, že ostatní realitky nebudou prodávajícího dále kontaktovat s výhodnější nabídkou (např. máme super kupce, který dá víc). Nakonec z celého obchodu sejde, kupec který by dal víc najednou nikde není a původní zájemce o nemovitost z toho raději vycouvá (nedivme se mu).

Pokud makléř pracuje neexluzivně, pochopitelně se bojí, aby mu prodávanou nemovitost nikdo nesebral, aby případný zájemce o nemovitost nezkusil najít a zkontaktovat majitele sám. Běžně se proto setkáváme s inzeráty, kde je záměrně nebo nepřesně poloha nemovitosti, což také nepůsobí zrovna seriózně. Dále takový makléř nechce spolupracovat s jinými makléři, což celému obchodu také neprospívá. I proto vidíme inzeráty, které odmítají další makléře, často i tak že se tváří jako soukromý inzerát. Přitom v zájmu prodávajícího je najít kupce většinou v co nejkratším čase a spolupráce mezi makléři je jednou z věcí, která může prodej urychlit a usnadnit.

Závěrem bych napsal, že úspěšní a kvalitní makléři pracují jen exluzivně. Pokud budete chtít prodat svoji nemovitost neexluzivně, tak při hledání vhodného makléře narazíte v nejlepším případě jen na dobré a slušné. Exluzivní smlouva totiž nezavazuje jen prodávajícího, ale hlavně toho makléře.

Tyto webové stránky využívají k zajištění funkčnosti stránek a k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.

Rozumím Další informace